×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true

دانشمندان دريافتند توانايي تكامل در يك گونه گياهي يا جانوري، براي زنده ماندن و ادامه حيات هنگام وقوع تغييرات جوي، به حفظ تنوع زيستي در اجتماع اكولوژيكي آن گونه بستگي فوق‌العاده‌اي دارد.

دانشمندان تاثير تغييرات جوي روي گياهان و گرده‌افشان‌هاي آنها را با كمك مدل‌هاي رايانه‌اي شبيه‌سازي كردند. نتايج يافته آنها نشان مي‌دهد برخي گونه‌ها كه از تغييرات جوي شديد و عظيم در گذشته جان سالم به در برده‌اند، نتوانسته‌اند با تغييرات جوي كنوني سازگار شوند و به حيات خود ادامه دهند.

اكولوژيست‌ها از مدت‌ها پيش مي‌دانستند كه پديده تغييرات جوي، زمان گل دادن گياهان و ظهور حشرات گرده افشان آنها را تغيير مي‌دهد. براي مثال در بسياري از گياهان نيمكره شمالي زمين در شرايطي كه گرمايش جهاني وجود دارد، زمان شكوفايي اولين گل‌ها و ظهور اولين گرده افشانها، زودتر اتفاق مي‌افتد. به اين ترتيب اگر تغييرات جوي باعث شود كه برخي از گونه‌هاي وابسته به گونه‌هاي ديگر در پديده همزيستي در زمان‌هاي متفاوت از هم فعال شوند، در نهايت هر دو گروه با خطر انقراض مواجه مي‌شوند.

اكنون سوال اين است كه آيا روند تكامل گونه‌ها مي‌تواند آسيب احتمالي ناشي از تغييرات جوي را برطرف كند. دانشمندان در آمريكا با انجام آزمايشات جديد متوجه شدند در برخي موارد تكامل گونه‌ها باعث مي‌شود كه وابستگي آنها به زندگي همزيستي كمتر شود و در نتيجه احتمال از بين رفتن آن گونه در اثر تغييرات جوي كاهش پيدا مي‌كند. اما نكته ديگر اين است كه يك گونه همزيست نجات يافته ممكن است در عين حال به ميزان جمعيت و پراكندگي گونه‌هاي ديگر در اجتماع طبيعي خود وابسته باشد. به اين ترتيب، مي‌توان نتيجه گرفت كه حفظ تنوع زيستي در اين شرايط به بقاي گونه‌ها حتي آنهايي كه تكامل يافته‌اند، بيشتر كمك مي‌كند. با اين وجود دانشمندان معتقدند كه گونه‌هاي همزيست بويژه در برابر تغييرات جوي سريع و آسيب پذير هستند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false