×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true

قائم مقام دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزايش ۵۵ درصدي اعتبارات مصوب ستاد در سال ۹۱ خبر داد.

وی تصریح کرد: اين رقم از ۸۷۳ ميليارد ريال در سال گذشته به ۱۳۵۷ ميليارد ريال در سال آتي افزايش يافته است.
مهندس طه طاهري در حاشيه نشست يك‌روزه روساي دبيرخانه شوراهاي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر در گفت‌وگو با پايگاه اطلاع‌رساني ستاد گفت: استفاده از ظرفيت ملي و استاني در ۷ حوزه تخصصي مقابله با عرضه، پيشگيري، درمان، حقوقي، روابط بين‌الملل، توسعه مشاركت‌هاي مردمي و مديريتي و فرابخشي براساس اسناد قانوني در ۶ بخش حوزه مبارزه همه جانبه با مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پيش‌سازها هدف اصلي اين نشست بود.
وي افزود: تاكنون بيش از ۵۰ جلسه كميته تخصصي در سطوح مختلف مبارزه با مواد مخدر برگزار شده و نتايج آن به‌صورت يك بسته اجرايي براساس اسناد قانوني و استراتژي متوازن با مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پيش‌سازها تهيه و به استان‌ها ارسال شده است.
قائم مقام دبيركل ستاد اظهار داشت: انتظار اين است كه استان‌ها اهتمام جدي بر اجراي سياست‌هاي كلي مبارزه با مواد مخدر طي سال‌هاي ۹۰ تا ۹۴ برنامه پنجم توسعه داشته باشند.
طاهري گفت: يكي از اقدامات خوب امسال، تصويب ۴ بند مصوبه هيات وزيران در تاريخ ۵/۴/۹۰ در خصوص اشتغال، بيمه و مسكن معتادان بهبوديافته بود كه طبق آن هزينه ترك اعتياد افراد وابسته به سوء‌مصرف مواد مشمول بيمه پايه و بستري شده و وزرات تعاون، رفاه و تامين اجتماعي نيز مكلف به اجراي آن گرديده است و همچنين براساس تبصره اين مصوبه فردي كه مشمول هيچ بيمه‌اي نمي‌باشد، مي‌تواند تحت پوشش بيمه ايرانيان قرار گيرد.
وي همچنين با بيان اينكه اعتبارات مصوب ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال آتي، ۵۵ درصد افزايش يافته است، اظهار داشت: اين اعتبارات ۸۷۳ ميليارد ريال بوده كه با پيگيري‌ها و جلسات مكرر، اين رقم به ۱۳۵۷ ميليارد ريال در لايحه بودجه سال ۹۱ كل كشور افزايش يافته است.

**كشف ۴۶۰ تن انواع مواد مخدر در ۱۱ ماهه امسال
طاهري در بخش ديگري از سخنان خود به كشفيات مواد مخدر در ۱۱ ماهه نخست امسال اشاره كرد و افزود: طي اين مدت، ۴۶۰ تن انواع مواد مخدر در كل كشور كشف شده است كه بر پايه ترياك اين رقم به ۶۷۷ تن مي‌رسد و همچنين طبق ماده ۱۶ اصلاحيه قانون مبارزه با مواد مخدر تاكنون ۲۱ هزار و ۸۰۵ نفر معتاد پر خطر در سطح تهران بزرگ، فارس، اصفهان، اراك، البرز، قم،‌گلستان، خراسان جنوبي،‌ يزد، كرمان، خراسان شمالي و ديگر استان‌هايي كه مراكز اقامتي راه‌اندازي‌شده است، جمع‌آوري و جهت درمان به مراكز درمان، نگهداري و كاهش آسيب معتادان منتقل شده‌اند.
وي در ادامه، تكميل و راه‌اندازي مراكز درمان،‌ نگهداري و كاهش آسيب در سطح كشور، ‌اجراي طرح‌هاي پاكسازي و جمع‌آوري معتادان و خرده فروشان مواد، مبارزه با شبكه‌هاي فعال قاچاق و ترانزيت مواد مخدر و ضربه به سران و اداره‌كنندگان اين شبكه‌ها،‌ تكميل انسداد مرزها و افزايش توان كنترلي آن را از جمله برنامه‌هاي سال آينده ستاد در حوزه مقابه با مواد مخدر عنوان كرد.
قائم مقام دبيركل ستاد بيان داشت: مبارزه با شبكه ‌هاي توليد و ترانزيت مواد روان‌گردان، مبارزه با شبكه‌هاي قاچاق مواد پيش‌ساز، ‌تداوم اجراي اقدامات كنترلي بر سفرهاي زيارتي به سرزمين وحي و عتبات عاليات و اجراي دوره‌هاي آموزشي به حجاج، اشراف اطلاعاتي بر مبادي خروجي و ورودي كشور با كمك گمرك و وزارت بهداشت از ديگر اقدامات حوزه مقابله در سال آتي مي‌باشند.

**راه‌اندازي ۱۴ مركز درمان، نگهداري و كاهش آسيب معتادان
طاهري همچنين با بيان اينكه در سال‌جاري برنامه‌هاي خوبي در بخش‌هاي مختلف ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شد، گفت: اختصاص سالانه ۵ درصد از اعتبارات تخصيصي اشتغال به اشتغال معتادان بهبوديافته و پاك شده، تقويت اهتمام اجتماعي از سوي سازمان‌هاي مردم‌نهاد حوزه مبارزه با مواد مخدر،‌ توجه به مصون‌سازي محيط‌هاي كار در استان‌ها، برگزاري همايش‌ها و مراسم‌هاي راهپيمايي خانوادگي با شعار جامعه سالم عاري از اعتياد و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي رسانه‌هاي استان‌ها، راه‌اندازي ۱۴ مركز درمان، نگهداري و كاهش آسيب معتادان در استان‌ها و انجام خدمات درمان و كاهش آسيب در دو هزار و ۴۰۰ مركز درمان اعتياد تنها بخشي از اقدامات اين حوزه‌ها هستند.
وي با بيان اينكه در سال آينده برنامه‌هاي خوبي در حوزه فرهنگي و پيشگيري انجام خواهد شد، گفت: سرمايه‌گذاري در عرصه پيشگيري و عدم نگاه با معيار اقتصادي و تجاري، ‌اتخاذ استراتژي تهاجمي به جاي تدافعي از طريق تبديل مساله اجتماعي اعتياد به مساله فردي، استفاده بيشتر از ظرفيت دانشگاه‌ها، علم سازمان‌يافته براي رهايي از آزمايش و خطا و رفع كسري انديشه و جوان بودن علم پيشگيري از جمله اين برنامه‌ها است.
طاهري همچنين تدوين برش استاني سند جامع پيشگيري در همه استان‌ها به‌عنوان نقشه راه،‌ توجه به نيازهاي علمي و حمايت‌هاي محلي،‌ لزوم در اولويت قرار دادن پيشگيري در برنامه‌هاي اجرايي دستگاه ‌هاي مرتبط، ‌توجه به روش‌هاي بومي در برنامه‌ريزي مداخلات جماعت‌محور، لزوم توانمندسازي رواني و اجتماعي جامعه، همچون والدين و جوانان، بهره‌گيري از ظرفيت باورهاي ديني در امر پيشگيري توسط سازمان‌ها و نهادهاي مربوطه و لزوم بهره‌گيري دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي از ظرفيت‌هاي موجود در امر پيشگيري را از ديگر برنامه‌هاي حوزه پيشگيري در سال‌آينده برشمرد.
وي در پايان خاطر نشان ساخت: استانداران و فرمانداران كل كشور در حوزه مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۰ اهتمام جدي به خرج دادند و اكنون با تاكيد ويژه و نظارت و هدايت مستمر وزير كشور و دبيركل ستاد، مسئله مبارزه همه جانبه با مواد مخدر و اعتياد به يكي از مسائل اصلي و جاري استانداران تبديل شده است كه البته اين سياست در سال ۹۱ با قوت ادامه خواهد يافت.
گفتني است؛ در اين نشست كه به رياست وزير كشور و دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شده بود، از هفت استان برتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر از جمله گلستان،‌ آذربايجان غربي، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، اصفهان، هرمزگان و بوشهر تجليل شد.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false