×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true

مراکز اقامتی اجازه افزایش قیمت ندارند.طبق تفاهم‌نامه مشترک با بانک مرکزی ارز مورد نیاز آژانس‌های گردشگری نیز تامین می‌شود.

منوچهر جهانیان، معاون گردشگری کشور از ممنوعیت افزایش قیمت اقامتگاه‌ها و هتل‌ها در سراسر کشور هم در باقیمانده سال ۹۰ و هم در نوروز ۹۱ خبر داد و در خصوص جزئیات تفاهم‌نامه با بانک مرکزی برای رفع مشکل تامین ارز آژانس‌ها گفت:‌ مشکل اصلی آژانس‌های گردشگری این بود که در تامین ارز در بازارهای هدف دچار اختلال می‌شدند؛ از چارتر هواپیما گرفته تا اقامت به همین دلیل تفاهم‌نامه‌ای را با بانک مرکزی به امضا رساندیم که بر اساس آن مقرر شد بانک مرکزی یک بانک عامل را معرفی کند تا تمام نیازهای آژانس‌ها را تامین کند.

وی در ادامه افزود: بند دیگر این تفاهم‌نامه در رابطه با ارز حاصل از تورهای ورودی به کشور است که دریافتی از مسافران خروجی به بانک عاملی که بانک مرکزی معرفی می‌کند تحویل داده می‌شود و معادل آن ارز در اختیار دفاتر خدماتی قرار می‌گیرد.

ورود گردشگران خارجی به ایران به صورت قسطی

معاون گردشگری کشور ادامه داد: یکی از پیشنهادات ما که در دولت هم روی آن بحث شد ورود گردشگران خارجی به ایران به صورت قسطی بوده است که برای این موضوع یک سرمایه در گردش را بانک مرکزی در اختیار بانک عامل قرار می‌دهد تا تسهیلاتی برای ورود گردشگران به کشور در کشورهای هدف ارائه شود.

جهانیان درباره سیستم کنترل ارائه این خدمات گفت: کمیته مشترکی بین معاونت گردشگری کشور، بانک مرکزی و بانک عامل تشکیل خواهد شد که نظارت و سیستم کنترلی را بر عهده دارد.

وی افزود: در نهایت این تفاهم‌نامه دبیرخانه‌ای خواهد داشت که به صورت ماهانه جلساتی را در معاونت گردشگری با حضور معاون ارزی بانک مرکزی و بخش خصوصی برای پیگیری کاستی‌ها برگزار خواهد کرد.

ارائه خدمات لیزینگ سفر در بانک سپه با “سفرکارت”

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره اجرای طرح لیزینگ سفر در کشور گفت: در حال حاضر بانک گردشگری و بانک صادرات خدمات لیزینگ سفر را به مردم ارائه می‌کنند و کسانی که در این بانک‌ها افتتاح حساب کنند و کارت اعتباری دریافت کنند می‌توانند از تسهیلات سفر یک تا ۴ میلیون تومانی برخوردار شوند.

جهانیان ادامه داد: بانک سپه هم به عنوان بانک سوم در این رابطه وارد شده است که چون سفرکارت توسط بانک سپه صادر می‌شد علاقمندان به استفاده از لیزینگ سفر می‌توانند با استفاده از این کارت از خدمات لیزینگ سفر بانک سپه هم برخوردار شوند.

وی گفت: خوشبختانه لیزینگ سفر به نوروز ۹۱ رسید و مردم استقبال خوبی از این طرح کردند.

تحقق لغو روادید با ۶۰ کشور در سال ۹۱

معاون گردشگری کشور گفت: با جدیت پیگیر اجرایی شدن طرح لغو روادید با ۶۰ کشور دنیا هستیم که در این رابطه جلسات متعددی را با وزیر امور خارجه برگزار کرده‌ایم و جلساتی نیز با سفرا داشته‌ایم.

وی ادامه داد: امیدواریم عزم ملی که مسئولان در بحث توسعه گردشگری دارند لغو روادید با ۶۰ کشور در سال ۹۱ محقق شود.

معاون گردشگری کشور در پاسخ به اینکه آیا تمام این کشورها در سال ۹۱ لغو روادید خواهند داشت، گفت: ‌امکان دارد بخشی از این کشورها با تاخیر لغو روادید داشته باشند.

جهانیان در پاسخ به بحث مشکلات امنیتی که پس از لغو روادید برای کشورمان ممکن است رخ دهد و دغدغه عمده مسئولان است، تصریح کرد: کارگروهی را تشکیل داده‌ایم که در آن دغدغه‌های کارشناسان رفع خواهد شد چون اثرات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی موضوع را بررسی خواهند کرد تا کمترین آسیب را شاهد باشیم.

توریست‌های عراق،‌ آذربایجان و ترکیه؛ بیشترین توریست‌های ایران

جهانیان آمار ۹ ماهه سفرهای کشور را اعلام کرد و گفت:‌ در این مدت ۲ میلیون و ۵۹۶ هزارو ۶۳۶ سفر را در کشور داشته ایم که نسبت به سال قبل ۹.۸ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: طی این مدت از ۳۲ کشور گردشگر داشته‌ایم که بیشترین گردشگران به ترتیب متعلق به عراق، آذربایجان و ترکیه بوده است.

رشد ۱،۹ درصدی گردشگران خروجی

معاون گردشگری کشور درباره آمار خروجی گردشگران نیز گفت:‌ آمار گردشگر خروجی ما معمولا دو برابر آمار ورودی است؛ ۶ میلیون و ۲۶۸ هزار و ۹۷۲ نفر گردشگر خروجی داشته ایم که نسبت به سال قبل ۱.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

ممنوعیت افزایش نرخ هتل‌ها و اقاماتگاه‌های کشور

جهانیان در رابطه با تشکیل ستاد تسهیلات سفرهای کشور گفت: از بهمن‌ماه کار نوروز ۹۱ را شروع کرده‌ایم و سطح اعضای ستاد را در سطح بالاترین مقام دستگاه‌ها ارتقا داده‌ایم که وزارت آموزش و پرورش با جدیت امسال برای تدارک مدارس به منظور اسکان مسافران نوروزی وارد شده است.

رئیس ستاد تسهیلات سفرهای کشور اعضای ستاد را به این ترتیب معرفی کرد: علیرضا مختاری به عنوان دبیر، ملک محمد نجفی به عنوان “معاون برنامه‌ریزی هماهنگی و پشتیبانی”، خسرو ایرانپور “معاون اسکان و پذیرایی”، اکبر غمخوار “معاون دفاتر خدمات مسافرتی”، غلامرضا معصومی “معاون بهداشت و درمان”، مسعود شریفی “معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغات”، سردار سرتیپ بهرام نوروزی”معاون انتظامی”، علی مزدهی “معاون حقوقی”، ابوالحسن فقیه “معاون امداد و نجات”، مرتضی شریفی “معاون نظارت و ارزیابی”، سیدرضا محمودی “معاون حراست”، شهریار افندی‌زاده “معاون هماهنگی حمل و نقل (جاده‌ای، هوایی و ریلی)”، محمد تقی سهرابی “معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی” و ابراهیم پور فرج به عنوان “معاون راهنمایان تور” ستاد تسهیلات سفرهای نوروز ۹۱.

جهانیان گفت: از سوی دیگر خانه‌های استیجاری را در سراسر استان ها ساماندهی کرده‌ایم و یک ریال افزایش قیمت نرخ اقامتگاه‌ها و هتل‌ها را در کشور نخواهیم داشت.

معاون گردشگری کشور در پاسخ به اینکه هتل‌داران پیش از سال نو قیمت‌ها را افزایش می‌دهند با این توجیه که در سال جدید افزایش نرخی نخواهند داشت، تصریح کرد: افزایش نرخ اقامتگاه‌ها و هتل‌ها در باقیمانده سال ۹۰ و نوروز ۹۱ ممنوع است.

آغاز به کار بازرسان ستاد تسهیلات سفرها از امروز در سراسر کشور

معاون گردشگری کشور گفت:‌ ناظران از امروز به استان‌ها اعزام می‌شوند و تمام آژانس‌های گردشگری ، اقامتگاه‌ها و هتلها مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

جهانیان افزود: در صورتی که بازرسان هرگونه تخلفی را گزارش کنند از تذکر و تعلیق گرفته تا تعطیلی واحد خدماتی با آنها برخورد می‌شود.

فعالیت بازرسان افتخاری برای نوروز ۹۱

جهانیان اظهار داشت: امسال برای اولین بار از ظرفیت بخش خصوصی و دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی استفاده کرده ایم و دوره ای به نام آشنایی با نظارت و استاندارد سازی تعریف کرده ‌ایم که مکانیزم اجرایی آن به استان ها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: در دوره آموزشی از اساتید دانشگاه و مدیران بخش خصوصی به عنوان استاد استفاده خواهد شد که تا به الان ۳ هزار و ۷۰۰ نفر ثبت نام کرده اند که در دوره ۳۰ ساعته شرکت می‌کنند و از آنها به عنوان بازرسان افتخاری ستاد تسهیلات سفرهای کشور استفاده می‌شود.

راه‌اندازی دانشکده و دانشگاه دولتی گردشگری/ایجاد دوره دکترای گردشگری در سال آینده

معاون گردشگری کشور درباره راه‌اندازی دانشگاه گردشگری نیز گفت:‌ کمیته برنامه‌ریزی گردشگری در وزارت علوم تشکیل شده و دانشگاه علم و فرهنگ با جدیت پیگیر است که برای سال آینده دانشجوی دوره دکتری بپذیرد.

جهانیان تصریح کرد: سازمان‌ نیز پیگیر است تا هم دانشکده علوم گردشگری و هم دانشگاه گردشگری در کشور داشته باشیم که این دانشگاه دولتی خواهد بود.

وی درباره همکاری دبیرخانه برگزاری جشنواره‌ها و پایان‌نامه های دانشجویی با معاونت گردشگری گفت: تفاهم‌نامه ای را با این دبیرخانه امضا کرده‌ایم که بخش ویژ‌ه‌ای را به گردشگری اختصاص می‌دهندکه در ۴ محور توسعه گردشگری داخلی، توسعه گردشگری خارجی، بازاریابی و تبلیغات و استانداردسازی تعریف می‌شود.

استفاده از دانشجویان به عنوان راهنمایان نوروزی سال ۹۱

معاون گردشگری کشور درباره وضعیت راهنمایان نوروزی برای سال ۹۱ اظهار داشت: امسال هم از ظرفیت ۵هزار و ۵۰۵ نفری راهنمایان و هم از ظرفیت دانشجویی استفاده خواهیم کرد به طوری که مجموع راهنمایان به ۱۰ هزار نفر در سراسر کشور افزایش می‌یابد.

راه‌اندازی کمیته توریسم صنعتی و تجاری

وی درباره وضعیت کمیته‌های گردشگری که در حالت رکود به سر می‌برند، گفت: یکی‌یکی زیرساخت‌های کمیته‌ها را آماده خواهیم کرد که از جمله آنها کمیته طبیعت‌گردی است که سطح آن را به اداره کل ارتقا داده ایم.

معاون گردشگری کشور افزود: دیگر کمیته‌های تخصصی را در زیرمجموعه ستاد گردشگری علایق ویژه تجمیع می‌کنیم که شامل توریسم مذهبی،توریسم سلامت، توریسم ورزشی و جوانان، توریسم روستایی و عشایری،‌توریسم علمی و دانشجویی و توریسم صنعتی و تجاری خواهد بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false