×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true
تاثیر تنش‌های اخیر بر بازار نفت/ افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت با بستن تنگه هرمز

یک کارشناس حوزه انرژی گفت: اگر احتمالا تنگه هرمز بسته شود قیمت نفت را به شدت بالا خواهد برد، به طوری که مسدود شدن این مسیر حتی اگر برای چند روز هم باشد قیمت نفت را ۳۰ تا ۴۰ درصد بالا می‌برد.

به گزارش پارسی پرس، میرقاسم مومنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی تاثیر عملیات موشکی ایران علیه مواضع رژیم صهیونیستی بر بازار و قیمت نفت اظهار داشت: ایران با توجه به حمله خلاف عرف دیپلماتیک و قوانین بین المللی و کنوانسیون ژنو به کنسولگری ایران در دمشق یک دفاع و واکنش قانونی انجام داد اما باتوجه به این مسئله که خارمیانه و خلیج فارس مرکز و قلب تپنده تولید نفت و گاز جهان است قیمت نفت بالا رفت.

وی افزود: واکنش بازار و قیمت نفت به اتفاقات اخیر طبیعی است اما این نوسانات مقطعی است و قیمت نفت رشد زیادی نخواهد داشت.

چون کشورهای غربی و مصرف‌کننده همواره به دنبال این بوده‌اند که قیمت نفت بالا نرود ضمن اینکه بالا رفتن قیمت چندان به نفع صادرکنندگان نیز نخواهد بود. به همین جهت ممکن است قیمت‌ها تغییراتی داشته باشد اما نه تداوم دارد و نه پایدار خواهد بود.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: موضوع عرضه و تقاضا تغییر چندانی نمی‌کند اما موضوع اصلی تاثیر تلاطمات منطقه‌ای بر نرخ بیمه‌های حمل و نفتکش‌ها است زیرا شرکت‌های بیمه‌ای قواعد خاصی برای زمان و مسیرهای خاص و شرایط اضطراری دارند، در مسیرهایی که امکان خطر و تهدید وجود دارد حق بیمه‌ها را بالا می‌برند و این هزینه بیمه اضافی بر قیمت نفت تاثیر خواهد داشت.

وی درباره بروز تنش در تنگه هرمز و تاثیر آن بر قیمت نفت نیز تاکید کرد: در شرایط کنونی بعید است تنگه هرمز بسته شود چون کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین ایران به این مسیر برای صادرات نفت نیاز دارند و به همین دلیل بستن تنگه زمانی انجام می‌شود که یک برنامه بلندمدت در دستور کار باشد و در شرایط فعلی این اتفاق نمی‌افتد.

مومنی خاطرنشان کرد: اگر احتمالا تنگه هرمز بسته شود قیمت نفت را به شدت بالا خواهد برد، به طوری که مسدود شدن این مسیر حتی اگر برای چند روز هم باشد قیمت نفت را ۳۰ تا ۴۰ درصد بالا می‌برد.

وی یادآور شد: در هر حال نوسان قیمت در شرایط کنونی موقتی است و بهای نفت چندان هم بالا نخواهد رفت.

محمدعلی خطیبی هم در همین خصوص به ایلنا گفت: تنش‌های اخیر بین ایران و اسرائیل و حملات موشکی تاثیر چندانی روی بازار نفت نداشته چون بخش عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار نداده و بیشتر تاثیر روانی روی بازار دارد، تاثیر روانی هم بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود و دوباره بازار به روال عادی خود بازمی‌گردد.

وی افزود: در کل تنش‌های مقطعی تاثیر روانی دارد و باتوچه به اینکه درگیری اخیر هیچ یک از عوامل عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار نداده تاثیر خاصی روی قیمت و بازار ندارد و تنها جو روانی ایجاد کرده است.

این کارشناس حوزه انرژی گفت: احتمال تنش در تنگه هرمز و فشار روی تردد نفتکش‌ها بازار و قیمت را دچار نوسان خواهد کرد یعنی اگر محدودیت‌هایی روی عبور و مرور نفتکش‌ها ایجاد شود تغییراتی بوجود می‌آید چون مستقیما عرضه را دچار اختلال خواهد کرد و نتیجه اینکه قیمت را افزایش می‌دهد و در این بین بیشتر بازار مصرف اروپا را دچار تکانه خواهد کرد.

 

true
true
تاثیر تنش‌های اخیر بر بازار نفت/ افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت با بستن تنگه هرمز
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false