×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true

به طور متوسط روزانه ۳۶ وبسایت در ایران هک می شود و ۷۳ درصد حفره های امنیتی کشف شده در سال ۹۰ مربوط به سایتهای دولتی بوده که از این تعداد ۶۰ درصد در حوزه خدمات اینترنتی مربوط به بانکهای دولتی است.

پاشا ناصرآبادی کارشناس امنیت الکترونیک با اشاره به آمارهای منتشر شده از جرایم رایانه ای سال ۹۰ با اشاره به آمارهای منتشر شده از جرایم رایانه ای که از سوی پلیس فضای تبادل اطلاعات کشور اعلام شده است، به جرایم رایانه ای مربوط به برداشتهای غیرمجاز از حسابهای بانکی اشاره کرد و گفت: در ۱۰ ماهه سال ۹۰ حدود ۴ هزار پرونده جرایم رایانه ای در کشور به ثبت رسیده که حدود ۴۷ درصد از این جرایم فضای مجازی مربوط به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی بوده است.

وی با تاکید براینکه معمولا اینگونه اتفاقات ناشی از بی احتیاطی کاربران است، در مورد شگردهای مجرمان در برداشت از حسابهای بانکی افراد گفت: براساس آمار منتشره ۵۵ درصد از شگردهای مجرمان از حسابهای بانکی مربوط به سوء استفاده از رمز دوم اینترنتی بوده است و نصب نرم افزارهای جاسوسی ۲۴درصد، سرقت کارتهای بانکی ۹ درصد و فیشینگ یا صفحات اینترنتی جعلی ۸ درصد این موارد را تشکیل داده است.

مدرس و پژوهشگر حوزه فناوری اطلاعات با بیان اینکه به طور متوسط روزانه ۳۶ وبسایت در ایران هک می شود، ادامه داد: بالغ بر ۷۳ درصد حفره های امنیتی کشف شده در سال ۹۰ مربوط به سایتهای دولتی بوده که از این تعداد ۶۰ درصد حفره های امنیتی در حوزه بانکها و خدمات اینترنتی مربوط به بانکهای دولتی است.

وی بیشترین انگیزه ارتکاب به جرایم رایانه ای در ایران را کسب منافع مالی با اختصاص ۷۲ درصد آمار اعلام کرد و ادامه داد: مسائل ضد اخلاقی ۱۴ درصد انگیزه ارتکاب به جرایم رایانه ای، انتقامجویی، تسویه حساب فردی و رقابتهای شغلی ۳ درصد و افتخار به توانایی و سرگرمی ۱۱ درصد این انگیزه ها را شامل می شود.

به گفته ناصرآبادی براساس تفکیک جنسیتی صورت گرفته از مجرمان جرایم رایانه ای در کشور مشخص شده که ۸۹ درصد مجرمان جرایم رایانه ای مرد و ۱۱ درصد زن هستند.

وی در مورد تفکیک سنی مجرمان جرایم رایانه ای نیز گفت: جوانان ۱۷ تا ۲۵ سال ۶۴ درصد مجرمان فضای مجازی را تشکیل می دهند و این نشان می دهد که بسیاری از جوانان ما که اطلاعات زیادی از امنیت فضای مجازی نداشته اند بسیار درخطر هستند.

این کارشناس امنیت الکترونیک با بیان اینکه در سال ۸۶ حدود ۹۸ پرونده جرایم رایانه ای در کشور به پلیس آگاهی ارجاع داده شد، تاکید کرد که در سال ۹۰ و به دلیل تشکیل پلیس فتا و وجود قانون جرایم رایانه ای و اطلاع رسانی مردم، این میزان به بیش از ۴ هزار مورد رسیده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false