×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true

رييس جمهور سه سال پيش اعلام كرده بود دست كم پنج ميليون نفر بايد از تهران منتقل شوند و در پي آن، طرح انتقال كارمندان از پايتخت كليد خورد،

 اما بر اساس اعلام معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور اين رقم هم اكنون در بهترين حالت به ۳۰ هزار نفر رسيده است.
دولت در اين مدت تلاش زيادي كرد كه بتواند ۱۴ محور طرح تحول اداري كه يكي از انها انتقال نيروها و دستگاه‌ها بود را عملياتي كند.
دولت نهم بارها موضوع لزوم كاهش جمعيت مستقر در تهران را مطرح و براي آن طرح‌هاي مختلفي ارائه كرد. انتقال داوطلبانه يكي از اين راه‌ها بود كه با فعال شدن سايت اينترنتي انتقالي كليد خورد. اين سابت در روزهاي ابتدايي با استقبال خوبي روبرو شد و شمار ثبت نام كنندگان روزانه در آن به ۵۰ هزار نفر هم مي‌رسيد.
انتقال دستگاه‌ها از تهران نيز يكي ديگر از اين روش‌ها بود. به اعتقاد رييس جمهور برخي دستگاه‌ها مانند وزارت نفت و شركت ملي نفت كاري در تهران ندارند و به جز ستاد، بقيه سازمان‌هاي مربوط به آن بايد به منطقه عملياتي منتقل شوند.
د
كاهش آلودگي هواي تهران ، كاهش ترافيك و مهاجرت معكوس، از جمله اهداف اجراي اين طرح بودند، اما واقعيت اين است كه با گذشت مدت زيادي از اجراي طرح، نتيجه مطلوبي از آن حاصل نشده است.
بنا به گفته لطف الله فروزنده،‌معاون رييس جمهور، در بهترين حالت حداكثر ۳۰ هزار كارمند تا كنون از تهران خارج شده‌اند كه با احتساب اعضاي خانواده آنها، مي‌توان گفت كه تعداد افراد خارج شده از پايتخت به حدود ۱۲۰ هزار نفر مي‌رسد. اين در حالي است كه از تعداد افراد وارد شده به تهران نيز آماري در دست نيست.
تبديل كرج به استان البرز نيز راهي بود كه دولت براي انتقال افراد از تهران مدنظر داشت و معتقد بود با اين كار، افرادي كه از اين منطقه براي كار به تهران مي‌آيند، در همان نقطه باقي خواهند ماند،‌اما واقعيت اين است كه هم اكنون ترافيك فزاينده اتوبان‌هاي منتهي به تهران از كرج در ساعات اوليه صبح نشان مي‌دهد كه اين كار چندان موفق نبوده است.
دولت قول داد به كارمنداني كه از تهران منتقل مي‌شوند، امكانات رفاهي كامل بدهد تا براي آنها انگيزه مضاعف ايجاد شود، اما به اذعان معاون رييس جمهور، تا كنون فقط هفت هزار نفر از كارمندان منتقل شده توانسته اند امكاناتي دريافت كنند كه در واقع به عدم موفقيت طرح در آينده نيز دامن مي‌زند.
دولت پس از اين كه نتوانست در زمينه انتقال داوطلبانه كارمندان چندان موفق باشد، تصميم گرفته به طور اجباري اين اقدام را انجام بدهد و تلاش مي‌كند سازمان‌ها را بدون رضايت كارمندان از پايتخت منتقل كند.
اين طرح در برخي سازمان‌ها از جمله مير اث فرهنگي كليد خورد و با نارضايتي عده زيادي از كارمندان مواجه شد، اما دولت براي اين كارمندان سه راه پيشنهاد كرد، انتقال، رفتن به دستگاهي ديگر يا استعفا!
واقعيت اين است كه جذابيت‌هاي كاذب تهران، تمركز مراكز دولتي، تجمع امكانات تفريحي، نبود امكانات در استانها و بسياري ديگر از عوامل باعث شده كه حركت به سمت تهران سير صعودي داشته باشد. اين روند طي سالهاي اخير نيز تشديد شده و براي حل اين مشكل بايد راهي جدي انديشيده شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false