×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

false
true
true

از آخرین دور مذاكرات ایران و گروه ۱+۵ در شهر استانبول تا به امروز حوادث و اتفاقات فراوانی در صحنه بین الملل رخ داده است كه تاثیراتی اجتناب ناپذیر بر مذاكرات ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه خواهد داشت.

علاوه بر رویدادهای صحنه بین الملل، حدفاصل مذاكرات گذشته و آینده در استانبول، ایران اسلامی در سیری صعودی گام های نوید بخشی در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای برداشته است.

جمهوری اسلامی ایران آنگونه كه امروز بر زبان سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نقش بست، ظرفیت ها و فرصت های ایجاد شده در داخل كشور و سطح منطقه را یك فرصت بزرگ برای همكاری ها می داند.

جلیلی در نشست خبری روز جاری با اعلام این كه خوشبختانه ظرف یك سال گذشته به ظرفیت ها، پیشرفت ها و اقتدار جمهوری اسلامی ایران افزوده شده است، تاكید كرد: روند بیداری اسلامی در منطقه، انسجام بیشتر و همبستگی ملی كه در انتخابات مجلس نهم بروز كرد، پیشرفت های علمی و فنی در عرصه های مختلف به ویژه تولید صفحات سوخت ظرفیت هایی ایجاد كرده كه لازم است ایران بیش از گذشته بتواند با اقتدار از حقوق خود دفاع كند.

مذاكره كننده ارشد ایران در گفت و گو با گروه ۱+۵ تصریح كرد: اقتداری كه امروز جمهوری اسلامی ایران دارد متكی به اراده مردم و همبستگی ملی و ظرفیت های مادی و معنوی كشور و به ویژه دانشمندان شهید هسته ای است كه پشتوانه بزرگ قدرت كشور و حقوق هسته ای ملت ایران هستند.

دور آتی مذاكرات جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ متشكل از كشورهای چین، روسیه، آمریكا، فرانسه و انگلیس به عنوان اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان شنبه هفته آینده (۲۶ فروردین) در استانبول آغاز می شود.

این شهر تركیه پیش از این در روزهای جمعه و شنبه اول و دوم بهمن ۱۳۸۹ (۱۲ و ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱) میزبان آخرین دور مذاكرات میان ایران و ۱+۵ با دستور كار همكاری حول نقاط مشترك برگزار شد.

این مذاكرات بدون نتیجه پایان یافت اما در نشست خبری كه در پایان آن برگزار شد، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاكره كننده اصلی هیات ایرانی اعلام كرد كه تهران آماده است از همین امروز بار دیگر گفت و گوها را از سر بگیرد.

دولت آمریكا یك روز بعد از بی نتیجه ماندن مذاكرات به جای گشودن باب های تازه برای گفت و گو، تحریم هایی یكجانبه علیه تهران وضع كرد.

** كاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و مذاكره كننده اصلی گروه ۱+۵ در ۲۲بهمن ۱۳۸۹ نامه ای به سعید جلیلی نوشت و دیدگاه های خود در مذاكرات استانبول را بازخوانی كرد ولی سعید جلیلی تا اردیبهشت ماه به این نامه پاسخی نداد.

اما بعد از آن ایران در روز ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ اعلام كرد موفق شده است پودر دی اكسید اورانیوم طبیعی را كه سوخت راكتور آب سنگین اراك است، تولید كند. این خبر یك شوك بزرگ برای آمریكا و متحدانش بود كه چگونه ایران تحت تحریم توانسته است به این تكنولوژی دست پیدا كند.

**روز جمعه ۱۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۰، یوكیا آمانو مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی نامه ای برای فریدون عباسی دوانی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران نوشت و خواستار همكاری تهران درباره مطالعات ادعایی شد كه آمریكا هیچ گاه اصل اسناد آن را در اختیار آژانس و بالطبع ایران قرار نداده است. گفتنی است ایران براساس مدالیته سال ۲۰۰۷ مطالعات ادعایی را یك مساله تمام شده برای خود می داند.

** در ادامه تحولات پرونده هسته ای ایران، فریدون عباسی ۱۶ خرداد به نامه یوكیا آمانو پاسخ داد و در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۰ اعلام كرد كه میزان غنی سازی ۲۰ درصدی در ایران سه برابر شده است.

بدنبال این موفقیت هسته ای برای ایران و با توجه به اوج گرفتن بیداری اسلامی در منطقه، كاترین اشتون بار دیگر نامه ای برای دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نوشت كه ادبیاتی متفاوت و ملایم تر داشت و طی آن خواستار از سرگیری مذاكرات بین دو طرف شد.

** در اواسط تیرماه ۹۰، علی اكبر صالحی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل در جریان سفر به وین با یوكیا آمانو دیدار كرد و با صراحت اظهار داشت: اگر آژانس اجرای مدالیته اوت ۲۰۰۷ را كامل كند، آنگاه ایران وارد مذاكره برای تدوین مدالیته جدیدی در مورد مطالعات ادعایی خواهد شد.

یك روز بعد از این اظهار نظر علی اكبر صالحی، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیشنهادی را برای حل موضوع هسته ای ایران اعلام كرد كه به طرح گام به گام معروف شد و براساس آن به میزان همكاری های ایران با آژانس از میزان تحریم های یكجانبه و بین المللی علیه تهران كاسته می شد. این طرح با استقبال ایران روبه رو شد اما كشورهای غربی حاضر در مذاكرات، موضعی انفعالی در برابر آن گرفتند.

** داریوش رضایی نژاد یكی از نخبگان جوان علمی كشور در روز اول مرداد ماه سال ۹۰ بدست عوامل رژیم صهیونیستی در ایران ترور شد.

** بدنبال سفر نیكلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه به ایران در ۲۴ مردادماه، علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه ایران به مسكو رفت و طرح گام به گام روسیه را دریافت كرد.

** فریدون عباسی دوانی رییس سازمان انرژی اتمی ایران در روز شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ اعلام كرد انتقال ماشین های سانتریفیوژ به فردو آغاز شده است و در گزارش بعدی آژانس نیز این موضوع تایید شد.

** پس از آن بود كه هرمان ناكارتس معاون امور پادمان یوكیا آمانو به مدت ۵ روز به ایران سفر كرد و در این مدت از تاسیسات هسته ای ایران بازدید كرد. گزارش اجرای پادمان در ایران از سوی یوكیا آمانو در ۱۱ شهریور ۱۳۹۰ منتشر شد.

** نیروگاه بوشهر در روز یكشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۰برای نخستین بار با توان ۶۰ مگاوات به شبكه برق سراسری متصل شد. این نیروگاه با حضور سرگئی اشماتكو وزیر انرژی روسیه و سرگئی كرینكو رییس روس اتم در روز دوشنبه ۲۱ شهریور به طور رسمی با توان ۴۰۰ مگاوات به شبكه برق سراسری ایران متصل شد.

** سعید جلیلی روز سه شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۰به نامه ۱۳ تیر كاترین اشتون پاسخ داد. جلیلی در پاسخ خود تاكید كرد آماده از سرگیری مذاكرات است.

** گروه ۱+۵ با برگزاری نشستی در نیویورك در تاریخ چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۰ آخرین وضعیت پرونده هسته ای ایران را بررسی كرد. كاترین اشتون پس از این نشست با صدور بیانیه ای اعلام كرد این گروه رویكرد گام به گام روسیه را قبول دارد.

** ایران در نامه ای به تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۰ آمادگی خود را برای پاسخگویی به هر گونه سوال و ابهام درباره موضوع مطالعات ادعایی رسما به آمانو اعلام كرد اما آمانو ضمن لغو سفر هرمان ناكارتس معاون امور پادمان آژانس به تهران این نامه را رد كرد.

یوكیا آمانو همچنین با انتشار گزارشی غیر فنی و غیر حقوقی علیه ایران در روز سه شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۰ ایران را متهم به پیگیری برنامه ساخت سلاح هسته ای كرد.

** یوكیا آمانو مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی روزهای دوشنبه و سه شنبه، ۳۰ آبان و اول آذر ۱۳۹۰كنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای را در وین برگزار كرد. ایران در این كنفرانس شركت نكرد.

** تهران روزهای ۱۸ و ۲۳ آذر ۱۳۹۰ با نگارش دو نامه خطاب به یوكیا آمانو مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی، از بازرسان آژانس برای سفر به ایران دعوت كرد.

** مجلس نمایندگان آمریكا روز چهارشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۰قانونی درباره تحریم بانك مركزی ایران تصویب كرد. سنای امریكا روز پنج شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۰ با تصویب قانونی كه در واقع تلفیق قانون اول دسامبر سنا و قانون ۱۴ دسامبر مجلس نمایندگان بود، به دولت آمریكا اجازه داد در صورتی كه لازم بداند معامله كنندگان با بانك مركزی ایران را مجازات كند.

** باراك اوباما رییس جمهوری آمریكا شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۰ قانون تحریم بانك مركزی ایران را امضا كرد.

** مصطفی احمدی روشن معاون بازرگانی سایت غنی سازی نطنز در روز ۲۱ دی ماه ۱۳۹۰ بدست عوامل رژیم صهیونیستی ترور شد و به زمره شهدای عرصه علم و فناوری هسته ای پیوست.

** رییس جمهوری ایران در دهه فجر ۱۳۹۰ از اولین صفحه سوخت ۲۰ درصد تولید شده در داخل كشور كه مورد نیاز رآكتور تحقیقاتی تهران بود، رونمایی كرد و به همراه فرزند شهید مجید شهریاری آن را در قلب رآكتور تهران قرار داد.

** فریدون عباسی دوانی در روز ۲۱ فروردین ۱۳۹۱ از تولید سوخت مجازی راكتور اراك خبر داد و گفت: در حال حاضر خط تولید سوخت مجازی راكتور تحقیقاتی ۴۰ مگاواتی اراك راه افتاده است. به جای قرص اورانیوم طبیعی، از قرص سوخت در میله‌های سوختی استفاده می‌كنیم. قرص‌های سربی و غلاف‌ها آماده شده‌اند و در نوبت مونتاژ در كارخانه تولید سوخت قرار دارند. همچنین در كارخانه تولید سوخت راكتور تهران (صفحات سوختی) در حال آماده شدن هستند.

وی درباره ساخت صفحات سوخت جدید برای راكتور تهران، گفت: صفحات سوخت جدید آماده شده است، در عین حال ما سعی داریم به مرور زمان كه جلو می‌رویم سوخت‌های جدید را به لحاظ مقدار اورانیوم و بحث‌های مكانیكی و متالوژیكی بهینه سازیم.

** در روز ۲۱ فروردین ۱۳۹۱ اعلام شد كه ایران و ۱+۵ برای انجام دور جدیدی از مذاكرات در شهر استانبول تركیه با یكدیگر به توافق رسیده اند.

** سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (چهارشنبه ۲۳ فروردین) در نشستی خبری خاطرنشان كرد: نمایندگان ایران با ابتكارهای جدید در مذاكرات شركت خواهند كرد و امیدواریم كشورهای ۱+۵ نیز با رویكردهای سازنده وارد گفت و گو شوند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false