پایانی-تلخ-برای-پسر-محجوب-کشتی-ایران-«یزدانی»-هنوز-قهرمان-ماست

جشن تیم ملی کشتی آزاد پس از کسب ششمین قهرمانی متوالی در مسابقات جام جهانی در حالی برگزار شد که قهرمان المپیک ریو، همچنان در بهت و اندوه شکست خود در فینال بود.

قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد ایران در جام جهانی ۲۰۱۷ کرمانشاه توانست جام قهرمانی را برای ششمین سال متوالی در مالکیت ملی پوشان کشورمان نگه دارد. از سویی دیگر پیروزی بر تیم قدرتمند آمریکا در فینال، آن هم با ترکیبی از نامداران جهان و المپیک ، شیرینی و حلاوت این افتخار را دو چندان کرد.

شب گذشته تمامی اهالی کشتی و علاقمندان به گوش شکسته های ایران از این قهرمانی خوشحال و مسرور بودند، اما این جشن و پایکوبی، یک غایب بزرگ داشت. غایبی از جنس مردان طلایی المپیک که در آزمون وزن جدید، طعم دیگری از نبرد، یعنی شکست را هم چشید.

حسن یزدانی بعد از المپیک ۲۰۱۶ ریو با صلاحدید کادر فنی و با توجه به وضعیت جسمانی و افزایش وزن به یک وزن بالاتر یعنی وزن ۸۶ کیلوگرم آمد. او که تک مدال طلای کاروان کشتی ایران در المپیک ریو را در کارنامه دارد، بلافاصله بعد از استراحتی کوتاه، دوباره به اردوی تیم ملی آمد و در نخستین آزمون خود در وزن جدید توانست به چند پیروزی متوالی و امیدبخش در برابر رقبای نه چندان مطرحش در جام تختی دست یابد. این نتایج هر چند از نظر فنی نمی توانست باب میل کارشناسان و کادر فنی تیم ملی کشتی باشد، اما حداقل توانست او را در وزن جدید، امیدوار و با انگیزه‌تر کند.

یزدانی با همین روحیه و ذهنیت، پای به جام جهانی ۲۰۱۷ کرمانشاه گذاشت، اما این بار باید در برابر رقبایی قرار می گرفت که تجربه بیشتری نسبت به او در وزن ۸۶ کیلوگرم داشتند و طبیعتا از هیچ تلاشی برای کسب پیروزی در برابر قهرمان المپیک دریغ نمی کردند.

یزدانی در جام جهانی، سه کشتی گرفت که در کشتی اول سردار بوکه از ترکیه را ۱۱ بر یک شکست داد و در کشتی دومش اونوربات پوروجات از مغولستان را ۱۳ بر ۲ از پیش رو برداشت. هرچند این کشتی با اختلاف امتیاز بالا به سود یزدانی تمام شد، اما حریف مغول بارها توانست او را با مشکل و خطر روبرو کند و این یعنی زنگ خطر!

یزدانی تا قبل از رویارویی با این حریف مغول ، امتیازی در وزن ۸۶ کیلوگرماز دست نداده بود و از بدو ورود به این وزن، تمامی رقبا را با ضربه فنی یا اختلاف امتیاز بالا شکست داده بود، اما در برابر این مغول سرسخت ۲ امتیاز از دست داد.

تیم ایران به فینال رسید و نوبت کشتی سوم یزدانی در برابر  حریف باتجربه و باانگیزه آمریکایی شد. دیوید تیلور از ابتدا می دانست در مقابل قهرمان ایرانی المپیک قرار گرفته و باید هر چه در توان دارد رو کند. متاسفانه ترفند این حریف آمریکایی نتیجه داد و یزدانی که تاکنون به حریف سرسختی در وزن ۸۶ کیلوگرم نخورده بود، پس از تایم اول و از دست دادن امتیاز به کلی توان جسمی و روحی خود را از دست داد. پایان این کشتی، نتیجه تلخی را برای یزدانی و اهالی کشتی رقم زد و مرد طلایی المپیک در اثر یک اشتباه ضربه فنی شد.

این همان اتفاقی بود که کارشناسان کشتی و مربیان تیم ملی نگرانش بودند.یعنی روزی که قهرمان المپیک در آزمون وزن جدید با شکست روبرو شود. این شکست برای جوان محجوب کشتی ایران آنقدر تلخ و متاثر کننده بود که او قید حضور در مراسم جشن قهرمانی و اهدای جام را زد و ترجیح داد برای مدتی با خود خلوت کند. خلوتی که شاید بسیاری از بزرگان و عنوان داران کشتی ایران وجهان، چند باری آنرا تجربه کرده اند و البته دوباره با موفقیت و افتخاری دیگر از آن خلاص شدند.

یزدانی امروز بیشتر از هر چیز دیگر به حمایت و توجه مردم و اهالی کشتی نیاز دارد. شاید بسیاری بعد از باخت یزدانی در جام جهانی این اتفاق را برای او لازم و مثبت دانستند تا بتواند با عزم و اراده بیشتری راهش را ادامه دهد، اما شانس و تقدیر هر چه بود و هست، یزدانی هنوز برای ما یک قهرمان ملی است که چند ماه قبل توانست بهترین شب تاریخ ورزشی ایران در المپیک را برای هموطنانش در نقاط مختلف دنیا رقم بزند.

یزدانی شب گذشته هنگام بازگشت به تهران در فرودگاه کرمانشاه هم به رغم شرایط نامطلوب روحی در کنار طرفدارانش ایستاد و عکس یادگاری گرفت. او در این شرایط هم نشان داد بااخلاق و محجوب است. او بر خلاف بسیاری از مردان پرافتخار کشتی ایران، خودش را بعد از شکست، پنهان نکرد و باز هم با لبخند ، ولو ظاهری و اجباری در کنار حامیانش حضور یافت. او حتی شکستش را هم توجیه نکرد و به هیچکس نگفت از ۱۰ روز قبل از جام جهانی، دچار بیماری نسبتا شدیدی شد و با ضرب و زور داروهای آنتی بیوتیک به این مسابقات رسید. پس حالا نوبت اهالی کشتی و طرفداران اوست که تنهایش نگذارند و مثل همیشه با حمایت و همدلی او را راهی میادین بزرگ آتی کنند.

پسر محجوب کشتی ایران امروز بیشتر از روزهای افتخارآفرینی‌ در المپیک ریو به توجه نیاز دارد تا بتواند دوباره با هیبت و شخصیتی جدید در وزن جدید در میادین جهانی و المپیک تاخت تاز کند.

پایانی تلخ برای پسر محجوب کشتی ایران/ «یزدانی» هنوز قهرمان ماست

پیام ها

نظرتان را بیان کنید

پیام های ارسالی پس از تایید منتشر خواهند شد